Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky
apaBLOG
V této části najdete (ne)pravidelné komentáře a osobní názory praktikujícího lékárníka a provozovatele portálu PharmDr. Martina Dočkala k současnému dění v lékárenství, zdravotnictví, farmasektoru či na portálu APATYKÁŘ®.

Silvestrovské bilancování, aneb čtete nás výrazně pečlivěji a déle než dřív!

Vloženo: 31.12.2020, 06:06 | Čteno: 19668×
Grafika: APATYKÁŘ®

Na konci roku bývá zvykem bilancovat. Jenže tento rok je úplně jiný, než ty dosavadní, takže zachovat tradici? Apatykář tradice ctí, takže ano. Tento blog bude o bilancování. Co tedy pro Apatykáře přinesl ten právě uplynulý?

Největší změnou bylo spuštění placeného obsahu. Apatykář je první a jediný web v oblasti farmacie, který z velké čáasti zpoplatnil své informace. Proč? Protože informace zdarma nemá hodnotu a my našim čtenářům přinášíme informace, které pro ně hodnotu mají.

Potěšitelné je, že ihned po spuštění se přihlásili první předplatitelé. Většinově z řad byznysu, investorů, farmafirem, agentur či advokátních kanceláří. Je přijemné zjistit, kolik lidí vás čte, aniž po tom bádáte. Až s uzavřením obsahu jsem poznal, jak jedinečné naše informace pro tyto čtenáře jsou.

Z řad jednotlivců se jedná o lékárníky a majitele lékáren, kteří chtějí mít jiné informace, než jim nabízí tzv. lékárnický mainstream. Jednoduše pochopili, že není nutné číst vše, co se píše, ale je dobré mít informace o tom, co se v oboru děje.

Jen pro dokreslení – celkem bylo za poslední půlrok v placené části zveřejněno 1606 krátkých zpráv, 218 hlavních článků, 17 tématických speciálů.

Teď na konci roku jsme již absolvovali u velké části předplatitelů první kolo obnovy předplatného a je tedy jasné, že nešlo jen o předplatné na zkoušku, ale o naše informace je dlouhodobý zájem. Díky všem, kteří prodlužují!

Zjištění první – využití kreditů. I přesto, že jich mají předplatitelé záměrně dostatek, aby mohli obsah Apatykáře hltat jak potřebují, paradoxně si je šetří a pak rychle „vystřílí“, když zjišťují, že se blíží konec předplatného.

Nicméně jsem rád, že s obnovou předplatného již tento trend končí a čtenáři využívají kredity průběžně dle libosti. Takže poučení první – hltejte a nehleďte na kredity, je jich dostatek.

Zjištění druhé – lidé se více soutředí na obsah. To je věc, kterou jsem zamýšlel a jsem moc rád, že se podařila. Lidé si za své kredity jednoduše chtějí Apatykáře více užít a čtou a čtou a čtou.

Výsledek? Délka návštěvy top 3 rubrik se prodloužila na úctyhodných 45 minut (e-Lékárenství) 48 minut (Krátké zprávy) a 66 minut (Lékárenství). Takže, předplatitelé čtou články poctivě a tématy se zabývají. Žádné zkratkovité čtení jako na mainstreamových webech. Díky!

A v souvislosti s předchozím je jistě zajímavá i bounce rate webu – 22,5-25 %. Jojo, web si vychutnáváte a čtete pořádně. VIP čtenáři nemají důvod jít hned někam pryč, ale web si důkladně listují. Znovu díky!

Samozřejmě kromě informací, které jinde nenajdete, nespíme ani technologicky a upravili jsme především mobilní verzi. Ze sociálních sítí k nám chodíte vcelku často a zde je návštěvnost jednoznačně přes mobilní telefony. Takže to byla nutnost, která měla v souvislosti s přechodem na placenou verzi prioritu – ano, já si vážím každého, kdo za mé informace platí.

Jaké je tedy zhodnocení roku? Paradoxně covidí pandemie katalyzovala změny na webu, a to na české poměry radikálně. Holt, vždycky musí být někdo, kdo se nebojí změn. Tak když se všichni bojí, někdo musí být lídrem:-)

Co se týče vývoje v profesním oboru, ten už tak pozitivní není a příští rok neočekávám zlepšení. Vím, že v Česku není populární prezentovat reálnou situaci, ale já jsem zvyklý říkat pravdu.

I proto se budu nadále snažit přinášet mým VIP čtenářům informace, které reálně využijí pro své podnikání, investice či praxi. A vzhledem ke změnám, které již probíhají či se určitě udějí na poli zaměstnavatelů je jistě i pro zaměstnance dobré předem vědět, co se děje.

Nebude to mainstream, kde všichni „čerpají“ od všech a nikdo neví nic. Budou to, jako už 21 let, informace, které jinde nenajdete. Posílíme také poradenství a budeme i nadále detailně témata rozebírat a dávat do souvislostí, abyste byli rychle v obraze a nemuseli nic dlouze hledat. To se u vás velmi osvědčilo – speciály máte rádi a já děkuji potřetí.

Přeji vše dobré, pokud to půjde aspoň trošku veselého Silvestra a šťastný Nový rok!

apaPODCAST

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2021, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.